maja 29, 2017

Biblioterapia cz. 2









Na studiach podyplomowych z Edukacji Bibliotecznej i Informacji Naukowej uczyliśmy się tworzenia scenariuszy zajęć biblioterapeutycznych dla młodzieży szkolnej. Chciałabym podzielić się z Wami własnym scenariuszem, który przedstawia się następująco:


TEMAT: Przyjaźń w życiu człowieka na podstawie książki A. de Saint-Exupery Mały Książę


Cele: 

  • zachęcenie uczestników zajęć do korzystania z biblioteki
  • utrwalenie w świadomości uczestników, czym jest przyjaźń i jakie jest jej znaczenie w życiu człowieka
  • kształtowanie umiejętności formułowania myśli oraz wyrażania własnych opinii i odczuć
  • znajomość utworu Exupery'ego Mały Książę
  • integracja grupy

Metody:

  • metoda sytuacyjna, dyskusja, praca z tekstem, prezentacja

Materiały dydaktyczne i pomoce:

  • A. de Saint-Exupery, Mały Książę, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1992.
  • J. Krzyżewska, Aktywizujące metody i techniki w edukacji, Zakład Wydawniczy Lester Quality, Suwałki 2000.
  • kartki papieru, przybory do pisania, kłębek wełny

Przebieg zajęć:

  • Wprowadzenie:
Prowadzący/a oznajmia, że na dzisiejszych zajęciach uczestnicy zastanowią się nad warunkami potrzebnymi do rozwoju przyjaźni, po czym zapoznaje uczestników z treścią Małego Księcia Exupery'ego.

  • Burza mózgów
Uczestnicy zapisują na kartkach papieru cechy idealnego przyjaciela i przekazują sobie nawzajem. Odczytują je na głos. 

  • Ćwiczenie integrujące 
Jedną z recept lisa (przyjaciel Małego Księcia) na przyjaźń jest oswojenie osoby, z którą chcemy się zaprzyjaźnić. Prowadzący/a wpada na pomysł, aby uczestnicy ustawili się w kręgu, trzymając w ręku kłębek wełny. Chwytają początek nitki i lekko rzucają kłębek do jednego z uczestników zajęć, z którym chcieliby zawrzeć przyjaźń, po czym mówią mu coś miłego.

  • Dyskusja 

Co jest ważne u przyjaciela? Co to znaczy: Dobrze się widzi tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu?

  • Drama 
Jeden z uczestników wciela się w rolę Małego Księcia. Rola pilota i lisa przypada w udziale kolejnym uczestnikom. Prowadzący/a prosi pozostałych uczestników, aby w trakcie przedstawienia zastanowili się, kto jest największym przyjacielem Małego Księcia i dlaczego.

  • Praca z tekstem
Uczestnicy odpowiadają na pytania:
  1. Czego lub kogo Mały Książę szukał na Ziemi?
  2. Czy znalazł to, czego szukał?
  3. Czego się nauczył?
Prezentacja efektów pracy w grupach:
  1. Mały Książę szukał na Ziemi przyjaciół.
  2. Nie znalazł ich, ponieważ ludzie: mają zbyt mało czasu, nieustannie zmieniają miejsce pobytu, nie przywiązują się do miejsc i ludzi, są wygodni.
  3. Zrozumiał, dzięki lisowi, czym jest przyjaźń.

Prowadzący/a dziękuje wszystkim uczestnikom za udział w zajęciach. 


Podsumowanie:

Po zajęciach uczestnik potrafi:
  • wymienić, co jest najważniejsze w przyjaźni i co ją rozwija
  • wymienić cechy przyjaciela
  • określić, które cechy przyjaciela już posiada, a nad którymi powinien popracować

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Literatura budująca , Blogger